Czym jest i na czym polega blefaroplastyka?
Opadająca powieka to problem, który wpływa na dyskomfort oraz kompleksy wśród Polek i Polaków. W obecnych czasach, kiedy medycyna jest na niezwykle wysokim poziomie, jesteśmy w stanie bezproblemowo wykonać zabieg na opadające powieki. Plastyka powiek górnych polega na usunięciu nadmiaru skóry i nagromadzonego tłuszczu w postaci worków/wystających bułeczek z okolicy oka. Zabieg trwa około jednej godziny i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym. Szwy usuwane są już kilka dni po zabiegu, a do pracy można wrócić już tydzień później. Efekt korekty powiek utrzymuje się od kilkunastu do kilku dziesięciu lat w zależności od intensywności wykonywanego makijażu, tarcia powiek i starzenia się okolicy powyżej oczu, czyli czoła i łuków brwiowych i ich stopnia opadania wraz z wiekiem, zatem nie musisz się martwić czy efekt zabiegu podnoszenie powiek jest trwały. Bardzo często efekt jest permanentny i pozwala cieszyć się doskonałym wyglądem i młodzieńczym spojrzeniem przez długi czas.
Plastyka powiek dolnych i górnych
Plastyka powiek (blepharoplastyka) jest to zabieg chirurgiczny, który poprzez korekcję opadających górnych powiek bądź usunięcie przepuklin tłuszczowych w obrębie dolnych powiek sprawia, że twarz nabiera młodzieńczego i wypoczętego wyglądu, a powieki nie ograniczają pola widzenia. Likwiduje tzw. „worki” pod oczami i delikatnie wygładza zmarszczki. Najczęstszym powodem występowania wiszącej powieki oraz nadmiaru luźnej skóry nad okiem jest wiek. Jednakże przypadłość ta może też dotyczyć młodych ludzi, ze względu na uwarunkowanie anatomiczne. Nadmiar wiszącej skóry w okolicy powieki górnej może ograniczyć widzenie, co ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie jak, i estetykę. Dlatego, jeśli zastanawiasz się jak podnieść opadające powieki, zgłoś się do wykwalifikowanej kliniki, która przeprowadzi cię przez cały proces. W trakcie zabiegu, jakim jest plastyka powiek, za pomocą cięcia wykonanego w załamaniu powieki górnej (w bruździe powieki górnej) lub poniżej brzegu powieki dolnej usuwany jest łuszcz znajdujący się pod przegrodą oczodołową i pod mięśniem okrężnym oka oraz zwiotczałą skórę. Dzięki precyzyjnemu nacięciu blizna powstała w wyniku operacji pozostaje niewidoczna. Pozostałe po zabiegu nacięcie, które wychodzi poza kącik oka, gubi się pomiędzy zmarszczkami mimicznymi oraz fałdkami, znajdującymi się w okolicach oka, więc blizny po plastyce powiek są niemal niewidoczne. Rana powstała w trakcie nacięcia jest zaszywana bardzo cienkim szwem, jak również zostaje zabezpieczona specjalistycznymi plastrami steri-strip. Podczas zabiegu plastyki powiek pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe lub ogólne. Zatem jeśli zastanawiasz się, czy plastyka powiek boli, nie musisz się tego obawiać. Po zakończonej operacji można bez problemu wrócić do domu. Plaster, który zostaje naklejony na powiekę, nie ogranicza widzenia i można normalnie wykonywać codzienne czynności. Przez kolejne dni po zabiegu powinno się robić zimne kompresy. W takim razie ile trwa gojenie po plastyce powiek? Usunięcie szwów następuje zwykle po kilku dniach. Gojenie nie powinno przysparzać problemów, nie trzeba również przyjmować żadnych leków.
Kto kwalifikuje się do zabiegu?
Do zabiegu kwalifikują się osoby w różnym wieku, ponieważ problemy z powiekami mogą mieć osoby starsze w wyniku utraty sprężystości skóry, osłabienia siły mięśnia okrężnego oka, jak również osoby młode ze względu na dziedziczone geny czy w wyniku wpływu środowiska np. nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Nie ma zatem reguły, kto może poddać się zabiegowi korekcji powiek, ponieważ nie jest to zależne od wieku czy płci.
Korekta powiek w większości przypadków wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a osoba zakwalifikowana do zabiegu powinna mieć wykonane następujące badania:
- Morfologia z rozmazem
- Czynniki krzepnięcia krwi (APTT/INR)
- Poziom elektrolotów (Na-sód, K-potas)
- Bezpośrednio po wykonanej plastyce powiek, po krótkim odpoczynku i zimnych okładach na okolicę oczu, pacjent może udać się do domu, pamiętając o zaleceniach lekarskich.
Plastyka powiek górnych i dolnych – przeciwwskazania:
- aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne,
- nieprawidłowe wyniki badań,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- tendencje do tworzenia bliznowców,
- choroby nowotworowe,
- choroby psychiczne.
Podczas wykonywania zabiegu, jakim jest chirurgiczna korekcja opadających powiek, szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym.
Jakie mogą być następstwa po zabiegu?
Po zabiegu normalnym są zasinienia i obrzęki zarówno powiek górnych, jak i dolnych, nawet wówczas, gdy operowane były tylko jedne z nich. Zmiany te ustępują powoli w ciągu 7-14 dni.
Pamiętaj!
Zanim zdecydujecie się Państwo na zabieg, jakim jest plastyka powiek w naszej klinice, niezmiernie ważna jest wstępna konsultacja z chirurgiem. Pamiętaj, aby poinformować go o wszystkich swoich dolegliwościach i przebytych chorobach. Równie ważna jest informacja dotycząca przyjmowanych leków i witamin oraz palenia tytoniu.
Orientacyjny czas trwania zabiegu: ok. 1-2 godzin
Rodzaj znieczulenia: Miejscowe, wprowadzane bardzo cienką igłą bądź ogólne w przypadku plastyki powiek dolnych.
Efekty
Efekty wykonanego zabiegi korekcji powiek górnych lub dolnych są długotrwałe i sprawiają wrażenie optycznego odmłodzenia twarzy. Dzięki temu osoby, które zechcą poddać się zabiegowi, będą czuć się pewne siebie i radośniejsze. Odsłonięcie powieki wiąże się z wyeksponowaniem całego oka, które zyskuje w tej sposób wyrazistość. Plusem plastyki powiek jest zarówno krótki, łagodny, jak i bezbolesny czas zabiegu oraz brak potrzeby hospitalizacji. Ponadto można szybko wrócić do wykonywania codziennych czynności, bez skutków ubocznych. Ze względu na pozytywne aspekty korekcji powiek zabiegi są wykonywane zarówno przez osoby starsze, jak i w wieku średnim. Dzięgielewska Instytut Oka w Warszawie to jedno z najlepszych miejsc, w którym wykonasz opisywany zabieg bezpiecznie komfortowo.
Poniżej możecie zobaczyć efekty moich zabiegów.
Blefaroplastyka
Cienka skóra na powiekach wraz z upływem czasu może utracić swoje właściwości elastyczne, a wiąże się to ze zjawiskiem opadanie powieki (tzw. ptoza rzekoma). Wyraz twarzy może być smutny, a twarz może się wydawać zmęczona. Rozwiązaniem tego problemu może być korekcja powiek (blefaroplastyka). Tego typu zabieg może nie tylko poprawić wygląd, ale również samopoczucie. Operacje powiek stają się coraz bardziej rozpowszechnionym sposobem, na poradzenie sobie z tym problemem.
Blefaroplastyka – korekcja powiek
Zabieg związany z korekcją górnych powiek (blefaroplastyka, blepharoplastyka blefaroplastyka powiek) może pomóc zmienić wizerunek osoby zasmuconej lub sprawiającej wrażenie śpiącej, dzięki temu, że usunięte zostaną zbędne fragmenty skóry. Powieki, które wymagają operacji plastycznej, mogą powodować znaczne ograniczenie pola widzenia od góry i z boku. Plastyka powiek może się okazać doskonałym sposobem na przepukliny tłuszczone, zwane potocznie workami, jak również na przepuklinę połączoną z ptozą. Korekcja powiek, którą jest usuwanie nadmiaru skóry z okolicy powieki – a jeśli to konieczne również części mięśnia okrężnego – nie jest uciążliwym zabiegiem. Cała procedura jest szybka i nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeśli zastanawiasz się, czy operacja powiek jest bezpieczna, nie musisz się o to martwić. Rekonwalescencja po samym zabiegu nie wymaga również żadnych szczególnych działań.
Plastyka powiek górnych zwykle jest przeprowadzana w ciągu kilkudziesięciu minut i odbywa się w trybie ambulatoryjnym. Kandydatami do tej chirurgicznej korekcji mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy cieszą się dobrym zdrowiem. Dobrze też, jeśli są to osoby świadome, których oczekiwania związane z operacją są realne. Większość pacjentów korzystających z tego typu korekcji to osoby po 35 roku życia.
Chirurgia powiek – najważniejsze informacje
Jak przygotować się do operacji plastycznej powiek?
Przed operacją, jaką jest lifting powiek górnych, otrzymacie Państwo wiele wskazówek od Chirurga jak przygotować się do zabiegu. Przede wszystkim związanych z jedzeniem, piciem, alkoholem i tytoniem, jak również związanych z przyjmowaniem leków oraz witamin. Przed zabiegiem nie można spożyć Aspiryny lub Witaminy E – już około 10 dni przed. Kobiety nie powinny ponadto być operowane w trakcie trwania miesiączki.
Jakie badania należy zrobić przez zabiegiem chirurgii powiek?
Przed zabiegiem korekcji powiek powinno się odwiedzić lekarza specjalistę, który spokojnie przeprowadzi Państwa przez procedurę zabiegu oraz zapozna ze sposobem leczenia. Przed samą operacją powinno się wykonać zestaw badań laboratoryjnych, które zostaną zalecone przez lekarza między innymi takich jak – morfologia, APTT, poziom elektrolitów.
Czy w trakcie zabiegu stosuje się znieczulenie?
Korekcja powiek górnych (blefaroplastyka) wykonywana jest zwykle po zastosowaniu znieczulenia miejscowego a korekcja powiek dolnych w sedacji lub znieczuleniu ogólnym.
Jaki jest przebieg zabiegu korekcji powiek?
Na górnej powiece, w miejscu naturalnej fałdy skóry przeprowadza się cięcie. Następnie usuwany jest nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej razem z cienkim paskiem mięśnia. Na koniec nacięcie zamyka się jedną z warstw cienkich szwów, zaś blizny są ukrywane w naturalnym zagłębieniu górnej powieki. Po poddaniu się zabiegowi, jakim jest plastyka powiek, blizny będą niemal niedostrzegalne.
Cały zabieg przeprowadza się używając diatermii radiofalowej.
Postępowanie po zabiegu
W ciągu kolejnych dni wskazane jest stosowanie zimnych kompresów w okolicy powiek, celem redukcji obrzęku i siniaków. Rozmiar zasinień jest zmienny osobniczo – największe siniaki występują w ciągu pierwszego tygodnia i następnie stopniowo ulegają wchłonięciu.
Jakie są zatem zalecenia po plastyce powiek? Wskazane jest stosowanie kropli celem zmniejszenia uczucia pieczenia i swędzenia oczu. W pierwszych tygodniach po zabiegu możesz odczuwać większe łzawienie oraz wzmożoną wrażliwość na światło. Należy również unikać nasłonecznienia, solarium i sauny.
Po zabiegu, jakim jest plastyka powiek, rekonwalescencja nie trwa zbyt długo. Pacjenci wracają zwykle do aktywności około 10 dni po zabiegu. Kobiety, które stosują delikatny makijaż powiek, mogą z niego korzystać już po tygodniu. W pierwszym tygodniu po operacji nie powinno się spożywać alkoholu, natomiast do około trzech tygodni po operacji należy wstrzymać się od aktywności sportowej oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych.
Szwy są usuwane już po 7-10 dniach, zgodnie z zaleceniem chirurga.
Przeciwwskazania do zabiegu chirurgii powiek
Jest kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu blefaroplatyki – korekcji powiek, między innymi są to wszelkie ciężkie choroby jak skazy naczyniowe, niedokrwistość, cukrzyca, duże nadciśnienie, ropne stany zapalne na skórze twarzy.