Ortokorekcja

20 września 2016
Udostępnij:

Twoja wada wzroku to krótkowzroczność lub astygmatyzm? Musisz to koniecznie przeczytać.

Ortokorekcja to niechirurgiczna i całkowicie odwracalna metoda leczenia krótkowzroczności oraz astygnatyzmu, która polega na zakładaniu na noc wysokogazoprzepuszczalnych sztywnych soczewek o odwróconej geometrii, które modelują kształt rogówki, w taki sposób że możliwe jest dobre ostre widzenie w ciągu całego następnego dnia.

Metodę ortokorekcji zapoczątkowano na przełomie 50. i 60. XX wieku. Lekarze okuliści zauważyli wówczas że, dopasowanie soczewek twardych w sposób bardziej płaski niż promień krzywizny oka doprowadzają do redukcji krótkowzroczności. W ciągu kolejnych lat ciągle udoskonalano materiał, z którego wykonane są soczewki, aż pojawił się materiał gazoprzepuszczalny, co pozwoliło na zastosowanie soczewek o dużej średnicy. Wówczas po raz pierwszy była możliwość zastosowania soczewki o odwrotnej średnicy.

Cały mechanizm działania soczewki odbywa się podczas snu pacjenta. Po przebudzeniu pacjent ma zapewnioną ostrość widzenia od 16 do 18 godzin. Podczas noszenia soczewki dochodzi do zmiany kształtu rogówki, który polega na jej spłaszczeniu w centralnej części, rezultatem jest spadek mocy optycznej, a także pogrubienie obwodu rogówki. Z biegiem czasu rogówka dłużej utrzymuje nadany kształt, co pozwala na zakładanie ich rzadziej. Korekcja powstała podczas noszenia soczewek jest całkowicie odwracalna, oznacza to że po zaprzestaniu stosowania soczewek rogówka oczu wraca do kształtu pierwotnego. Za pomocą soczewek ortokorekcyjnych można korygować krótkowzroczność do -5,00D a także astygmatyzm do -1,50 D.

Główna zaletą soczewek ortokorekcyjnych jest znaczne spowolnienie a nawet zahamowanie postępu krótkowzroczności.

Na  czym polega krótkowzroczność? Wada wzroku jaką jest krótkowzroczność, polega na wyraźnym widzeniu przedmiotów które znajdują się w bliskiej odległości, natomiast przedmioty znajdujące się daleko są niewyraźne i zamazane. Nieostre widzenie spowodowane jest ogniskowaniem się obrazu przed siatkówką, a nie na siatkówce oka. Soczewka powoduje zmianę krzywizny rogówki tak, że po jej zdjęciu obraz jest zogniskowany na siatkówce a także w jej centrum i w obwodzie.

Korekcja wzroku zwykłymi okularami daje pacjentowi wyraźne widzenie, lecz nie przyczynia się do spowolnienia krótkowzroczności. Korekcja miękkimi soczewkami również jest nieskuteczna, ponieważ nie przyczynia się do zwiększenia rozogniskowania siatkówkowego, jednocześnie nie powodując jego zmniejszania.

Jedynie regularne stosowanie soczewek ortokorekcyjnych pozwala ograniczyć rozogniskowanie siatkówkowe i tym samym spowolnić proces narastania krótkowzroczności.

Jeżeli Ty lub Twoje dziecko ma taką wadę, zapraszamy do Dzięgielewska Instytut Oka na konsultację by sprawdzić czy możliwa jest korekcja za pomocą takich soczewek.

Wszystko po to #ByŻyłoSięLepiej! <3