Dzisiaj opowiemy Wam historię pewnego Misia :). Pluszowego Misia.
Pluszowy miś to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od ponad 100 lat. Kiedy zapytacie kogokolwiek, jaką ulubioną przytulankę z dzieciństwa pamięta, większość osób wymieni pluszowego misia. Niemalże każdy posiadał bądź posiada własnego ulubionego pluszaka.
W dniu 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, a w 2002 roku pluszowy miś obchodził swoją 100 rocznicę powstania. Od tego czasu obchodzimy światowy dzień tej popularnej zabawki.
Z powstaniem pluszowego misia wiąże się legenda sięgająca 1902 roku. Wtedy właśnie prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Kiedy jeden z towarzyszy łowów przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc jego przerażenie kazał go uwolnić. Sprawę opisał dziennik „Washington Post” i powstała karykatura prezydenta, który broni misia. Wówczas, właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom postanowił wykorzystać popularność misia do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta.
Na cześć prezydenta USA misia nazwał „Teddy’s Bear”, sam prezydent skomentował to zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”, bardzo się mylił, bowiem maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek. W krótkim czasie firma Mitchoma stała się najbardziej znaną firmą produkującą pluszowe misie. Miś stał się bohaterem wielu utworów, powieści, bajek, filmów i piosenek dla dzieci, z których najbardziej znanym jest Kubuś Puchatek stworzony w 1926 przez pisarza Alana Alexandra Milne’a. Innym bohaterem książek dla dzieci jest Miś Paddington.
W Polsce popularne były dobranocki przedstawiające misia, np. Miś Uszatek, Colargol. Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Pluszak jest patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce, a także na świecie. Miś jest również symbolem pomocy, dzięki różnym akcjom charytatywnych takich m.in. jak: “Podaruj Misia”, akcji “Miś”, czy Fundacji Burego Misia. Dziś nie można nawet wyobrazić sobie świata bez łagodnego i uroczego misia, można go kupić w każdym sklepie z zabawkami. Pluszowy miś jako zabawka jest symbolem pocieszenia w trudnych chwilach, łagodności, opiekuńczości, inspiracją do rozwoju, jest także jednym z symbolicznych prezentów dla zakochanych.
Pluszaki są przy nas od najmłodszych lat, w chwilach radości, kiedy się boimy lub gdy potrzebujemy otuchy. Tak więc, jeśli wciąż posiadacie swoje miśki z dzieciństwa, to jest to dobry dzień, aby wydostać go z komody, szafy lub strychu i podarować komuś, kogo darzycie sympatią lub kogoś, kogo chcecie wesprzeć. Ot tak po prostu.
Dzięgielewska Instytut Oka również ma swojego Misia. Oto i on.
Podarowaliśmy go wielu dzieciom obecnym w naszym gabinecie podczas wizyty i wiemy, że dla wielu z nich jest jednym z ulubionych pluszaków.
Kto wie… może już niedługo nasz miś znów będzie towarzyszył naszym Małym Pacjentom